טיולים לאוהבי לכת בהרי בולגריה

אנחנו קבוצה של מדריכי טיולי הרים מקומיים המציעים מגוון פעילויות בהרי בולגריה. בקיץ המגוון כולל טיולי הליכה, טרקים, טיפוס סלעים, וטיולי רכיבה באופני הרים, ובחורף – טיולי הליכה בנעלי שלג, טיפוס על מתלולי קרח, טיולי סקי-תיור [ski touring] ומסעות סקי מחוץ למסלולי הגלישה השגרתיים [off-piste skiing].

בבולגריה רכסי ההרים שבהם אנו פעילים כוללים את הרי רילה, פּירין, רוֹדוֹפֶּה והרי הבלקן, אך אנו מבקרים לעתים קרובות גם בחלקים של הבלקן מחוץ לגבולות בולגריה, כגון ברומניה, יוון, מקדוניה, טורקיה, ועוד. אנחנו אוהבים לטייל ולהכיר אזורים הרריים גם ברחבי העולם – לשם אנו לוקחים את לקוחותינו הבולגרים.

השירות שלנו כולל גם ארגון טיולים בהרי בולגריה למטייל העצמאי. כמו כן תוכלו למצוא באתר שלנו, www.bulguides.com מידע רב ושימושי כגון פרטים כלליים על שרשרות ההרים השונות, מסלולי הההליכה העיקריים, פרטים על הבקתות, עונות השנה האידאליות לביקור, מידע על סימוני השבילים, ענייני בטיחות, ועוד. ואם לא מצאתם תשובות לשאלותיכם – אתם תמיד מוזמנים לפנות אלינו בשאלות לגבי פעילויות בהרים ובטבע בבולגריה – ואנו נשמח לעזור.
אנו מאחלים לכם גלישה נעימה באתר!

בולגריה היא מדינה קטנה השוכנת בחצי האי הבלקני, ובה מספר שרשרות הרים עיקריות.
הרי בולגריה הם חלק מהחגורה האלפידית (הנקראת גם חגורת האוֹרוֹגֶנֶזָה האלפידית-הימאלאית). היווצרותם קשורה לקיומו (ולהמשך התפרקותו) של גוש ענקי שנוצר עוד בימי קדם – גוש הרי מקדוניה-רודופה או גוש ההרים המקדוני-תראקי. בימינו, מנקודת ראות מורפולוגית, האזור ההררי של בולגריה כולל שלושה אזורים עיקריים: גוש הרי מקדוניה-רודופה, אזור Kraishte-Srednogorska ואזור Staroplaninska (אזור הבלקן).

גוש מקדוניה-רודופה גובל בעמקים שבהם שוכנות העיירות קיוסטנדיל [Kyustendil], דופניסטה [Dupnitsa], דולנה-באניה [Dolna Banya], ובאזורי השפלה של Gornotrakiyska, שם שוכנת העיר פְּלוֹבְדִיב. הגבול של גוש הרים זה עובר לאורך נהר המריצה, ולצדו המערבי שוכנת אלבניה. דרומית לעמק Kyustendil מפצל נהר הסטרומה את גוש ההרים לשניים: חלקו המזרחי הוא גוש הרי רילה-רודופה וחלקו המערבי – הגוש המקדוני-סרבי. הפסגה הגבוהה ביותר בכל הגוש של הרי מקדוניה-רודופה בהרי הבלקן הוא הר מוסאלה [Musala](2,925 מ’) שבהרי רילה (בבולגריה).

גוש הרי רילה-רודופה בחלקו המצוי בצדו הבולגרי של הגבול כולל את הרי רילה, פירין, רודופה, סלביאנקה, ו-סטורגאץ’. בחלק שבגבולות יוון גוש ההרים כולל את הרי בּוֹזְדָאג וכמה שרשרות הרים קטנות יותר. גוש הרי מקדוניה-סרביה כולל חמישה הרים המשתייכים לקבוצת הרי Osogovo-Belasitsa, מערבית לבקעת הנהר סטרומה, והם: הרי בלאסטיסה, אוגראזדן, ולאהינה, מאלשבסקה ו-אוזוגובסקה.

האזור של Kraishte-Srednogorska מוקף מדרום בהרי מקדוניה-תראקיה ומצפון בשרשרת הרי הבלקן. לאורך הגבול הצפוני יש שרשרת של עמקים. ההרים הכלולים באזור זה הם: קראישטה, שרשרת הרי פְּלַנְסקוֹ-זאבאלְסקָה, שרשרת הרי וֶרִילוֹ-רוּיְסְקָה, הרי סְרֶנְדָה-גוֹרָה, הרי סאקאר והרי סטראנדזָה. הפסגה הגבוהה ביותר באזור Kraishte-Srednogorska היא זו של הר Cherni Vruh (2,290 מ’) – שהיא פסגת הרי ויטוֹשָה. אזור קראישטה שוכן דרום-מערבית ומערבית לסופיה הבירה, לכיוון הגבול עם סרביה, ויש בו 11 הרים קטנים, שהגבוה בהם הוא הר בִּילוֹ (1,737 מ’), והוא חלק מהר שנקרא Kurvav Kamuk. שרשרת הרי Verilo-Ruyska כוללת 7 הרים והגבוה בהם הוא הר Ruy (1,706 מ’), והוא נמצא בגבול בין בולגריה וסרביה. שרשרת הרי Plansko-Zavalska מורכבת משישה הרים נפרדים, וכוללת את הרי ויטוֹשָה.

אזור סטארופלנינסקה (הנקרא גם אזור הבלקן) כולל את שרשרות הרי הבלקן (ששמן בבולגרית: סטארה פלנינה – Stara Planina) ואת הרי ה- Pre-Balkan. הפסגה הגבוהה ביותר היא זו של הר Botev (2,376 מ’). כל חצי האי הבלקני נקרא על שם הרי הבלקן. הגבול המערבי של הרי הבלקן הוא מעבר ההרים בלוגרדצ’יק [Belogradchik Pass], והגבול המזרחי הוא Kape Emine, לחופי הים השחור. הרי הבלקן מתחלקים לשלושה אזורים – המרכזי, המזרחי והמערבי. הרי ה-Pre-Balkan (או Sub-Balkan) הם השרשרת הנמוכה ביותר, המשתרעת במקביל להרי הבלקן בצדם הצפוני. הפסגה הגבוהה ביותר היא זו של הר Vasilyov (1,490 מ’).
להרחבה, קראו על שרשרות ההרים העיקריות בבולגריה.

בולגריה, השוכנת במזרח אירופה, היא מקום נפלא לבלות בו חופשת טיולי הליכה או טרֶקים. נמצאים בה כמה רכסי הרים המתנשאים לגובה של יותר מ-2,000 מ’, ויש בה מערכת מפותחת של שבילי הליכה ובקתות הרים, שניתן להגיע אליהם בכל ימות השנה. הודות למגוון הרחב של נופים מובטח לכם שתזכו למראות מרהיבים בכל עונה שתגיעו – באביב, בסתיו, בקיץ ובחורף. הודות לטופוגרפיה המגוונת ולנופי ההרים הגבוהים, כל אחד ימצא כאן בילוי כלבבו – מפסגות צוקים מאתגרות ועד לטיולים נינוחים ביערות ועל גדות אגמים. מערים רבות באירופה ומחוצה לה יוצאות טיסות במחירים נוחים לסופיה ולפלובדיב, ומשם להרים של בולגריה המרחק קצר. בין שאתם גרים בלונדון, בפראג או בתל אביב, תוכלו “לקפוץ” לבולגריה לחופשות קצרות או לסופי שבוע ארוכים, לצאת מהשגרה, וליהנות בחיק הטבע.

לכל עונה יתרונות משלה והאזור המתאים לה. למשל, בהרי רודופה כדאי לבקר בסוף הסתיו או בתחילת האביב כאשר יש כבר או עדיין שלג על הפסגות הגבוהות של הרי רילה ופירין, בהן שוררים בדרך כלל תנאי אקלים קשים. עם בוא הסתיו, היערות של עצים רחבי-עלים בבלקן הם מראה מדהים ביופיו, ובמרחבים הפורחים שבהרי רילה כדאי לבקר בסוף יוני ובתחילת יולי.

הרי בולגריה עשירים בחיות בר, ויש בהם שמורות טבע רבות, וביניהן הגנים הלאומיים ברילה, בפירין ובבלקן המרכזי. בנוסף, ישנן 11 שמורות טבע כולל שמורת ויטושה, ובהן נופי טבע מרהיבים למכביר. בין בעלי החיים שחיים שם נמנים הדוב החום, זאבים, חזירי בר, אילים, יעלים, ורבים אחרים.

אנו מציעים מבחר מסלולים לדוגמא בכל שרשרת ההרים של בולגריה, ובחלק מהרי יוון – האולימפוס ופסגתו – מיטיקס [Mount Mytikas], והרי פּינדוס [Pindus]. בנוסף למסלולי הטרקים הפופולריים שחוצים את פסגת מוסלה [Musala], הר מליוביצה [Malyovitsa] ורכס רילה המפורסם ובו שבעת האגמים ומנזר רילה, יש לנו הצעות למסלולים גם באזורים פחות מוּכּרים של הרי רודופה והרי הבלקן.

המסלולים מיועדים לטיולי יום או לחופשות סופ”ש קצרות ויש גם מסלולי טרקים הרפתקניים של שבוע ימים עם לינה בבקתות ההרים. כל המסלולים מותאמים לעונות השנה המתחלפות. לכן, אם אתם מתלבטים מהו הזמן המתאים ביותר לבקר באזור מסוים – פשוט כתבו לנו ואנחנו נמליץ ונייעץ.

בולגריה היא מקום מצוין לרכיבה באופני הרים לסוגיה: ישנם מסלולים לרכיבת דאון-היל, אנדורו אול-מאונטן [Enduro/AM], קרוס קאנטרי (XC), וגם לטיולי אופניים נינוחים במסלולים קלים, המשולבים בביקורים באתרים תיירותיים ובהכרות עם התרבות המקומית. הפופולריות של ענף הרכיבה באופני הרים צוברת תאוצה בבולגריה, ונרשם גידול במספר התחרויות, גם לספורטאים מנוסים וגם לקהל הרחב כמו למשל מרוץ ויטושה לאופניים לאורך 100 ק”מ והאולטרה-מרתון, אירועי ספורט שהתקיימו ב-2016 בהשתתפות למעלה מ- 1,600 רוכבים.

רכסי ההרים שבהם תנאי השטח מתאימים לרכיבה באופני הרים הם הרי ויטושה, הרי לוזנסקה [Lozenska], הרי פלאנה [Plana] והרי הבלקן המערבי – כולם במרחק סביר מסופיה הבירה, ומתאימים לטיולי רכיבה של יום אחד. המסלולים מגוונים, החל מאול-מאונטן עם מדרונות ארוכים וטכניים ועד לשבילי עפר מתונים, המתאימים לרוכבים מתחילים.

הרי רילה, פירין ומרכז הבלקן הם הגבוהים שברכסי ההרים האלפיניים של בולגריה, ושלושת הפארקים הלאומיים העיקריים של בולגריה נמצאים באזורים אלה. בחלק מהמקומות תנאי השטח קשים מדי לרוכב הסביר, אך במורדות הנמוכים יותר של רכסים אלה, וגם בכמה מעברים בגבהים, ישנם מסלולים מעולים לאופני הרים. בנוסף, במרחק שעה מסופיה, נמצא אתר הסקי בורובץ [Borovets] במרכזה של שרשרת הרי רילה, ושם ישנו פארק לרכיבה באופני הרים – Borovets MTB. חלק מהרכבלים פועלים שם גם בעונת הקיץ, וישנה רשת של מסלולים בדרגות קושי שונות – ממתלולי דאון-היל מאתגרים ועד לשבילים נינוחים, המתאימים ללימוד הטכניקות הבסיסיות של רכיבה באופני הרים.

הרי רודופה הם שרשרת ההרים הגדולה ביותר בבולגריה, ותנאי השטח בהם מתונים בדרך כלל, ומתאימים לרכיבת קרוס-קאנטרי. בנוסף, אזור זה מתאפיין בטבע פראי, ובתרבות ומסורות אותנטיות שהתושבים המקומיים משמרים באדיקות. באתר הסקי הגדול ביותר באזור, פמפורובו [Pamporovo], יש גם פארק מצוין לרכיבת אופני הרים – Pamporovo Bike Park.

העונה האידיאלית לרכיבה באופני הרים היא עונת הקיץ, שהיא היבשה ביותר. כמובן שאם לא אכפת לכם להתלכלך מבוץ, ולסבול מעט קור ולחות, גם האביב והסתיו הן עונות מצוינות לביקור. זמן מעולה לרכיבה באופניים הם גם החודשים מרס-יוני וספטמבר-נובמבר. בחודשים אלה תוכלו ליהנות מתנאי רֵאוּת טובים, לצפות בנוף המשתנה עם חילופי העונות, ולזכות בחוויה אישית יותר הודות לדלילות יחסית של מבקרים בהשוואה לשיא עונת התיירות בקיץ.

אנו מציעים טיולי רכיבה באופני הרים, בהדרכת מדריכים מנוסים ומיומנים המכירים את כל שרשרות ההרים בבולגריה. אתם מוזמנים להתרשם מהמסלולים המוצעים כאן לדוגמא. לחילופין, צרו עמנו קשר, ונשמח להכין לכם מסלול בהתאמה אישית.

Comments 4

I have three boys age 24,25,18 whos goint to hike in rila bulgaria in the end of august.
Idd lije to talk to someone eho could give an advise of how safe this hiking voyage is
Regards yamin

Reply

    It is generally safe if they follow common sense and prepare for the trip in terms of equipment and navigation, don`t worry!:) August is the busiest month, people on the trails and also the weather is usually favorable.

    Reply

Hello
We plan to hike in Pirin Mountie on the first week of October, i would like to ask if the huts are open?
All the best
Michal

Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.